Skip to main content

Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?

  • Opisz dziecku na czym polega wizyta u stomatologa, pobawcie się w „gabinet stomatologa” – odgrywajcie rolę dentysty i pacjenta, możecie wtedy poćwiczyć otwieranie buzi, sprawdzić jakie to uczucie kiedy ktoś palcem w rękawiczce dotyka jamy ustnej, itp. Bawcie się przy tym świetnie! Pozytywne nastawienie to podstawa!!

  • Nigdy nie okłamuj dziecka, nie ukrywaj przed dzieckiem wizyty, nie używaj zwrotów typu „nic nie będzie bolało”, „nic nie poczujesz”, „nie bój się” – jeśli okaże się inaczej dziecko straci do Ciebie zaufanie. Co więcej takie sformułowania wzbudzają w dziecku podejrzenia i skutkują jeszcze większym napięciem. Niedopuszczalne jest straszenie dziecka dentystą – „jak nie będziesz myć zębów, to ci dentysta będzie musiał wiercić zęby”.

  • Pójdź z dzieckiem na wizytę adaptacyjną do przyjaznego stomatologa. Wówczas mały pacjent ma szansę zaznajomić się z personelem, obejrzeć gabinet, dowiedzieć się jak działa sprzęt medyczny. Uczyńcie z tej wizyty przygodę, nie gorszą niż wyjście do kina, czy do ZOO!

  • Dawaj dobry przykład! Nie zarażaj dziecka własnymi lękami przed leczeniem. Lęk przed dentystą nie jest genetyczny, buduje się na bazie doświadczeń i przekonań, często zasłyszanych od dorosłych.

  • Nie obiecuj dziecku prezentu w zamian za spokój podczas wizyty. Dobrze jest chodzić do dentysty, bo dobrze jest dbać o swoje zdrowie. Nie chcesz uczyć dziecka, że trzeba odwiedzać gabinet, by dostać nową zabawkę. Po wizycie zaplanujcie razem coś przyjemnego – perspektywa miłego spędzania czasu sprzyja współpracy i pomaga w budowaniu dobrych skojarzeń.